preloader
کاریوتایپ

کاریوتایپ

  • خانه
  • -
  • دسته‌بندی نشده
  • -
  • کاریوتایپ

کاریوتایپ

کاریوتایپ

کاریوتایپ آزمایشی برای شناسایی و ارزیابی اندازه، شکل و تعداد کروموزوم ها در نمونه ای از سلول های بدن است. کروموزوم‌های اضافی یا از دست رفته، یا موقعیت‌های غیرعادی قطعات کروموزوم، می‌توانند باعث مشکلاتی در رشد و عملکرد بدن فرد شوند. بررسی کروموزوم ها از طریق کاریوتایپینگ به پزشک اجازه می دهد تا تعیین کند که آیا ناهنجاری ها یا مشکلات ساختاری در کروموزوم ها وجود دارد یا خیر. کروموزوم ها تقریبا در تمام سلول های بدن شما وجود دارند. آنها حاوی مواد ژنتیکی هستند که از والدین شما به ارث رسیده اند. هنگامی که یک سلول تقسیم می شود، باید مجموعه کاملی از دستورالعمل های ژنتیکی را به هر سلول جدیدی که تشکیل می دهد منتقل کند. هنگامی که یک سلول در حال تقسیم نیست، کروموزوم ها به صورت گسترده و بدون سازمان مرتب می شوند. در طول تقسیم، کروموزوم های این سلول های جدید به صورت جفت قرار می گیرند. آزمایش کاریوتایپ این سلول های تقسیم شده را بررسی می کند. جفت کروموزوم ها بر اساس اندازه و ظاهرشان مرتب شده اند. این به پزشک شما کمک می کند تا به راحتی تشخیص دهد که آیا کروموزوم ها از بین رفته یا آسیب دیده اند.

چرا تست کاریوتایپ مفید است؟

تعداد غیرمعمول کروموزوم ها، کروموزوم های نادرست چیده شده یا کروموزوم های بدشکل همگی می توانند نشانه های یک بیماری ژنتیکی باشند. شرایط ژنتیکی بسیار متفاوت است، اما سندرم داون و سندرم ترنر دو مثال از بیماری ژنتیکی هستند. کاریوتایپ می تواند برای تشخیص انواع اختلالات ژنتیکی مورد استفاده قرار گیرد.

به عنوان مثال، زنی که نارسایی زودرس تخمدان دارد ممکن است نقص کروموزومی داشته باشد که کاریوتایپ می تواند آن را مشخص کند. این آزمایش همچنین برای شناسایی کروموزوم فیلادلفیا مفید است. داشتن این کروموزوم می تواند نشان دهنده لوسمی میلوژن مزمن (CML) باشد. نوزادان را می‌توان قبل از تولد برای تشخیص ناهنجاری‌های ژنتیکی که نشان‌دهنده نقایص مادرزادی جدی است، مانند سندرم کلاین فلتر، آزمایش کاریوتایپ کرد. در سندرم کلاین فلتر، پسری با یک کروموزوم X اضافی متولد می شود.سندروم داون یاتریزومی 21 شایع ترین اختلال کروموزومی، سقط مکرر که در نتیجه جابجایی و حذف های بزرگ در کروموزوم های جنسی یا سایر کروموزوم ها می باشد را نیز می توان در کاریوتایپ خون بررسی کرد.

آماده سازی و خطرات

آماده سازی مورد نیاز برای کاریوتایپ بستگی به روشی دارد که پزشک شما برای نمونه برداری از سلول های خون شما برای آزمایش استفاده می کند. نمونه ها را می توان به روش های مختلفی از جمله:

  • خون گیری
  • بیوپسی مغز استخوان، که شامل نمونه برداری از بافت اسفنجی داخل استخوان های خاص است·
  • آمنیوسنتز، که شامل نمونه برداری از مایع آمنیوتیک از رحم است.

گاهی اوقات ممکن است از این روش های آزمایشی عوارضی ایجاد شود، اما نادر هستند. خطر خونریزی و عفونت ناشی از خونگیری یا بیوپسی مغز استخوان وجود دارد. آمنیوسنتز خطر بسیار کم سقط جنین را به همراه دارد.

اگر تحت شیمی درمانی هستید، ممکن است نتایج آزمایش شما تغییر کند. شیمی درمانی می تواند باعث شکستگی در کروموزوم های شما شود که در تصاویر حاصل ظاهر می شود.

این آزمایش نیاز به ناشتایی ندارد و نمونه خون در لوله های حاوی ماده ضد انعقاد هپارین جمع آوری می شود.

ارسال دیدگاه

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *